Męska pielęgnacja twarzy – typy skóry, kosmetyki do twarzy dla mężczyzn

Męska pielęgnacja twarzy – typy skóry, kosmetyki do twarzy dla mężczyzn

Na stan naszej cery pracujemy sami każdego dnia. Szczególnie skóra twarzy odzwierciedla nasz tryb życia, poziom nawodnienia, sposób odżywiania czy częstotliwość oraz jakość pielęgnacji. Sam jej typ definiowany jest genetycznie i warto go znać, aby dobrze dobierać takie kosmetyki jak męski krem do twarzy, żel oczyszczający czy tonik. Męska pielęgnacja różni się od damskiej wieloma czynnikami, a na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak postępować z konkretnymi typami skóry, przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Typy skóry, a kosmetyki do twarzy dla mężczyzn

Precyzyjne określenie typu naszej cery to punkt wyjściowy do odpowiedniej pielęgnacji i trafnego doboru kosmetyków. Obserwując uważnie naszą skórę w ciągu dnia, analizując co się z nią dzieje po aplikacji konkretnych produktów – często sami jesteśmy w stanie określić, z jakim rodzajem mamy do czynienia. Dobrze jest jednak podkreślić, że symptomy mogą być mylące, warto więc skonsultować się ze specjalistą dermatologiem.

Cera tłusta

Błyszczące czoło, świecące policzki? To cechy charakterystyczne cery tłustej, czyli najczęściej występującego u mężczyzn typu skóry. Niestety, nadmiar sebum zbierającego się na twarzy jest nie tylko nieestetyczny, ale również powoduje skłonności do wielu problemów skórnych, takich jak trądzik.

Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest jej odpowiednie oczyszczanie oraz tonizowanie kosmetykami bez dodatku alkoholu i olejków. Równie istotny jest odpowiednio dobrany do pory dnia męski krem do twarzy. Rano dobrym wyborem będzie delikatnie nawilżający krem z filtrem, na noc z kolei warto sięgnąć w tym przypadku po preparat regulujący wydzielanie sebum.

Dodatkowym wsparciem dla cery tłustej będą dedykowane maseczki, peelingi i oczywiście bibułki matujące.

Cera sucha

Uczucie maski, naciągniętej skóry, częste podrażnienia i pojawiające się, widoczne naczynka krwionośne. To zdecydowanie cera sucha. U mężczyzn pojawia się zdecydowanie rzadziej niż u kobiet, ze względu na charakterystyczne różnice w gospodarce hormonalnej.

Niestety posiadacze tego typu skóry wcześniej zobaczą na swojej twarzy procesy starzenia się, takie jak zmarszczki mimiczne. Aby maksymalnie wspierać skórę suchą, należy zadbać o odpowiedni krem z filtrem UV oraz witaminami A i E. Taki produkt nie tylko nawilża, ale również chroni przed działaniem szkodliwych, wysuszających promieni słonecznych. Produkty wysokiej jakości, takie jak np. krem nawilżający do twarzy BigBoy będą miały dodatkowo działanie przeciwzmarszczkowe i łagodzące (idealnie sprawdzą się po goleniu).

Dodatkowo wszystkie kosmetyki do twarzy dla mężczyzn, których cera jest przesuszona, również nie powinny w swoim składzie zawierać alkoholu.

W ramach oczyszczania warto sięgać po regularne peelingi enzymatyczne, a nie mechaniczne. Takie zabiegi dobrze jest również kończyć nawilżająco-odżywiającą maską.

Cera mieszana

Trudny i czasochłonny w pielęgnacji typ cery. To połączenie cery suchej i tłustej, które występują w charakterystycznych dla siebie rejonach twarzy. Skóra przesusza się zwykle w okolicy policzków i skroni, natomiast przetłuszcza w rejonie strefy T.

Dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych jest w związku z tym dość trudne i zwykle należy kierować się przeważającymi objawami. Dlatego też mówimy o cerze mieszanej z tendencją do przetłuszczania lub przesuszania się.

Do oczyszczania skóry twarzy w tym przypadku najlepiej podejść dwuetapowo i rozpocząć od aplikacji hydrofilnej oliwki, następnie użyć np. żelu do mycia twarzy Bivouak.

Najbardziej uniwersalnym kremem będzie ten nawilżająco-matujący, ale wszystko zależy od tego, które cechy cery mieszanej występują w przewadze.

Cera wrażliwa

To prawdopodobnie najtrudniejszy w pielęgnacji typ cery. Nie da się jednoznacznie ocenić jakie kosmetyki oraz ich składniki działają na nią drażniąca, a co za tym idzie, bardzo często musimy działać na zasadzie prób i błędów. W związku z tym również objawy, które pozwalają nam ją zdefiniować, mogą być różne. Zaczerwienienia, podrażnienia, obrzęki, czy po prostu niewidoczne symptomy, takie jak swędzenie lub pieczenie skóry, mogą świadczyć o tym, że właśnie ze skórą wrażliwą mamy do czynienia.

Kosmetyki do twarzy dla mężczyzn z cerą wrażliwą powinny więc być bardzo delikatne oraz bazować na naturalnych i organicznych składnikach. Warto również unikać skrajnie wysokich i niskich temperatur, nadmiernego kontaktu z twardą wodą oraz składników diety, które mogą nasilać problemy skórne (np. kakao czy ostre przyprawy).

Cera normalna

Jędrna, gładka, dobrze odżywiona i napięta – każdy facet chciałby ją mieć! Tak, to cera normalna, miękka i delikatna w dotyku, nie sprawia jej właścicielowi żadnych kłopotów.

Wydawałoby się, że nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji, ale nic bardziej mylnego. Trzeba docenić ten niewymagający typ skóry i regularnie dbać o jej oczyszczanie oraz nawilżanie delikatnymi kosmetykami na bazie naturalnych składników.