Kosmetyki męskie co warto wiedzieć
Jeśli jesteś typem mężczyzny, który dobrze zna się na samochodach i komputerach, ale temat kosmetyków jest trochę jak z odległej galaktyki, to dobrze trafiłeś. Ten artykuł zbiera w całość podstawową wiedzę na temat męskiej pielęgnacji. Prosto, konkretnie, bez zbędnych dodatków.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są 4 główne fakty kosmetyczne, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.
- Jak zrobić szybki i skuteczny test na rozpoznanie rodzaju cery i jakie kosmetyki stosować przy cerze tłustej, suchej, mieszanej oraz wrażliwej.
- Kosmetyki męskie do twarzy. Po co? Czym? Jak? Co ci to da?
- Po co stosować peeling i jak dobrać najlepszy dla siebie?
- Do czego poza ginem potrzebny ci tonik?
- Czy kosmetyczna maska do twarzy może być groźna?
- Dlaczego masz cienie pod oczami i jak dbać o skórę wokół oczu.
- Jak dobrać krem do twarzy w zależności od rodzaju cery?
- Czy pomadka do ust jest dobra tylko dla dziewczyn?
I. Cztery główne fakty kosmetyczne, o których powinieneś wiedzieć.
Fakt 1 – Kosmetyki męskie to czysty marketing?
Otóż, nie. Jeśli myślisz, że kosmetyki męskie to chwyt marketingowy, to niestety jesteś w błędzie. Różnimy się pod wieloma względami, a jednym z nich są potrzeby skóry wynikające z różnicy płci.
10 głównych cech różnicujących budowę skóry kobiety i mężczyzny:
Opracowanie: Różnice między skórą kobiet i mężczyzn: International Journal of Women’s Dermatology, Volume 4, Issue 3, September 2018, Pages 122-130.
Fakt 2 – Konserwanty i parabeny zabijają Twoją skórę?
Narosło wiele mitów związanych z bezpieczeństwem stosowania kosmetyków. Chcemy używać produktów bez konserwantów, organicznych oraz bio. Panuje powszechne przekonanie, że należy unikać produktów z konserwantami (a paraben jest jednym z konserwantów) gdyż powodują one alergie, uczulenia, mają szkodliwe działanie dla skóry mogące objawiać się przesuszeniem, wysypką czy łuszczeniem.
Nie jest to prawda, kosmetyk powinien zawierać bezpieczną ilość konserwantu w przeciwnym razie staje się niebezpieczny. W składnie większości produktów znajduje się woda, która stanowi naturalne środowisko do rozwoju bakterii, pleśni czy drożdży. Również niektóre składniki, głównie tak pożądane wyciągi roślinne stanowią pożywkę dla mikroorganizmów. W naszym bezpośrednim otoczeniu, w powietrzu oraz na naszej skórze znajduje się duża ilość mikroorganizmów, które zazwyczaj nie stanowią zagrożenia, ale część z nich może być chorobotwórcza. Patogeny żyjące na zdrowej skórze są niegroźne, lecz w kontakcie z nieodpowiednio zakonserwowanym kosmetykiem mogą stworzyć środowisko do namnażania się mikroorganizmów w ilości stanowiącej ryzyko dla zdrowia. Szczególnie u osób z obniżoną odpornością.
Stosowanie oraz natężenie konserwantów w kosmetykach jest ściśle regulowane przepisami prawa i zanim kosmetyk trafi na rynek jest szczegółowo badany również pod tym kątem. Odpowiednia ilość konserwantu jest wręcz niezbędna do zachowania bezpieczeństwa produktu, w przeciwnym razie groziłoby nam ryzyko chorób skóry spowodowane przez rozwój pleśni i innych bakterii.
Fakt 3 – Jak mam sprawdzić czy dany produkt jest bezpieczny?
Istnieje możliwość bardzo łatwego sprawdzenia czy kosmetyk zawiera w sobie składniki potencjalnie niebezpieczne. Producent ma obowiązek wykazać co znajduje się w składzie kosmetyku. Obco brzmiące nazwy czy skróty można rozszyfrować sprawdzając je w bazie INCI. INCI, to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, co oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. Jest to baza danych zawierająca ponad 7 tysięcy składników, której celem jest ujednolicenie ich nazw. W systemie tym dla związków chemicznych stosuje się nazwy angielskie, a dla roślinnych nazwy łacińskie. Podobnie jak w przypadku żywności, na początku listy umieszcza się substancje użyte w największym stężeniu, a na końcu w najmniejszej ilości. Warto wiedzieć o istnieniu bazy INCI i w razie potrzeby sprawdzić co kryje się pod poszczególnymi nazwami składników na opakowaniu.
Składniki każdego z kosmetyku można przypisać do trzech grup: bazowe, czynne i pomocnicze.
– Bazowe to takie, które stanowią podstawę, bazę produktu, może być to woda lub tłuszcze. To w nich rozpuszczają się pozostałe składniki.
– Czynne, to te, które powodują, że kosmetyk spełnia swoją funkcję. Są to ekstrakty roślinne, witaminy, kwasy.
– Pomocnicze to ostania grupa, bez której kosmetyk nie stanowiłby całości, odpowiadają one za zapach, barwę, konsystencję, czy trwałość, w tej grupie znajdują się również konserwanty.
Fakt 4 – Wielka tajemnica o kosmetykach naturalnych.
Myślisz, że kosmetyki naturalne są bardziej bezpieczne, niż kosmetyki „zwykłe”? To nie do końca prawda. Każdy kosmetyk, czy to opatrzony etykietą naturalny, czy nie, przechodzi bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. To, że produkt uzyskał certyfikat kosmetyku naturalnego czy organicznego nie powoduje, że jest on z automatu bardziej bezpieczny niż produkt bez takiego certyfikatu. Substancje pochodzące z natury mogą również uczulać i stosowane w nadmiarze mogą być szkodliwe. Rośliny zawierają wiele związków chemicznych oraz związków organicznych, które mogą być alergenami. Każdy taki potencjalny alergen, czy to pozyskany z wyciągów roślinnych czy syntetyczny, musi być wykazany w składzie produktu. Jednak niewątpliwie dla osób, które wolą stosować produkty pochodzenia roślinnego, kosmetyki naturalne będą miały priorytet nad kosmetykami bez certyfikatów.
II. Jaką mam cerę i jakie kosmetyki stosować.
Aby odpowiednio dobrać kosmetyk należy prawidłowo określić swoje potrzeby. Potrzeby te będą różnić się w zależności od typu skóry. Wyróżniamy cztery podstawowe typy skóry: tłusta, sucha, mieszana, wrażliwa.
Test na określenie typu skóry:
Przygotowanie do testu:
Zwilż twarz ciepłą wodą i nałóż niewielką ilość żelu do mycia twarzy. Opuszkami palców delikatnie masuj skórę w każdym miejscu. Następnie spłucz dużą ilością wody i wytrzyj przykładając papierowy ręcznik, bądź czysty ręcznik bawełniany. Nie trzyj ani nie myj zbyt impulsywnie twarzy, gdyż może to spowodować podrażnienie, wysuszenie czy nadmierną produkcję sebum.
Po wysuszeniu nie nakładaj na skórę żadnego kremu ani innego preparatu. Postaraj się też przez godzinę nie dotykać twarzy rękoma.
Test z Chusteczką higieniczną:
Po godzinie od umycia twarzy zrób test przy użyciu chusteczki higienicznej. Przyłóż chusteczkę do twarzy zaczynając od policzków, jeśli zostanie na niej tłusta warstwa masz cerę tłustą. Jeśli chusteczka będzie sucha i nietłusta przyłóż ją do nosa. Gdy po przyłożeniu do nosa będzie tłusta, masz cerę mieszaną, czyli suchą/normalną na policzkach, a tłustą w strefie T czyli czoło, nos, broda. Jeśli po przyłożeniu chustki na nos nadal będzie ona sucha na pewno nie masz cery tłustej, ani mieszanej, a będzie ona albo sucha albo wrażliwa. Skóra sucha po umyciu zazwyczaj jest napięta, możesz czuć ściągnięcie.
Nie ma takiego uczucia w przypadku skóry tłustej. Jeśli masz skórę mieszaną wtedy policzki będą ściągnięte, a skóra na czole, nosie, brodzie będzie oczyszczona i będzie w dobrej kondycji. Skóra wrażliwa może reagować na środki do mycia podrażnienie, swędzeniem, zaczerwienieniem czy nawet wysypką. Jeśli nie kwalifikujesz się do żadnego z tych opisów prawdopodobnie masz cerę normalną.
Test „wzrokowy”.
Spójrz w lustro. Jeśli widzisz zaczerwienienie lub naskórek jest biały i wygląda jakby się łuszczył, masz suchą lub wrażliwą skórę. Skóra sucha lub wrażliwa jest cieńsza, dlatego też naczynia krwionośne mogą przez nią prześwitywać, co powoduję, że ma ona odcień różowawy. Jest matowa, pozbawiona blasku i może być szorstka w dotyku.
Jeśli skóra się błyszczy, również na policzkach masz skórę tłustą. Skóra błyszcząca na nosie, czole i brodzie, a zaczerwieniona na policzkach oznacza, że masz skórę mieszaną. Skóra tłusta ma zazwyczaj kolor ziemisty, szarawy z odcieniami żółtego, jest też grubsza.
Odsuń się na krok od lustra, jeśli z tej odległości widzisz swoje pory* to masz skórę tłustą. Pory skóry normalne są widoczne z bliskiej odległości, ale wygładzają się wraz ze zwiększaniem dystansu z którego patrzy się na skórę. Jeśli w ogóle, nawet z bliska nie widać porów masz cerę suchą. Cera mieszana oznacza, ze masz więcej niż jeden rozmiar porów na skórze.
* Pory to małe otwory znajdujące się na powierzchni skóry, które są łącznikiem miedzy skórą właściwą, a naskórkiem. Pory zapewniają dystrybucję olejów produkujących przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry zapewniając tym samym odpowiednie nawilżenie. Pory odpowiadają również za regulację temperatury poprzez dystrybucję potu z gruczołów potowych. Rozmiar porów uzależniony jest od typu skóry, skóra tłusta, która produkuje więcej sebum ma pory większe, rozszerzone, skóra sucha, ma pory prawie niewidoczne.
Test dotykowy.
Chwyć skórę na policzku kciukiem i palcem wskazującym i lekko pociągnij. Jeśli po naciągnięciu skóry widzisz zmarszczki w miejscu gdzie palec styka się z cerą, masz cerę suchą. W przypadku, gdy skóra jest gładka, masz cerę tłustą.
Jeśli nadal masz problem z określeniem rodzaju cery być może pomocna będzie wizyta u dermatologa.
Podsumowanie charakterystyk cery:
III. Kosmetyki męskie do twarzy i ich działanie
Żel do mycia twarzy
Po co:
Usuniecie zanieczyszczeń, bakterii, nadmiaru sebum, który gromadzi się na powierzchni skóry oraz w porach i może powodować ich zatykanie oraz wypryski. Utrzymanie właściwego pH skóry, które wpływa na zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Czym:
Skóra tłusta – środek do mycia twarzy najlepiej w formie żelu lub pianki bez dodatku olejów, który nie zablokuje porów. Taki, który dodatkowo zawiera składniki, zapobiegające powstawaniu wyprysków, czyli glinki lub kwas salicylowy. Żel o niskim poziomie pH.
Skóra sucha – środek do mycia twarzy najlepiej w formie kremu lub mleczka, zapobiegający utracie naturalnych olejków nawilżających.
Skóra mieszania – ponieważ skóra taka jest bardzo wymagająca konieczny jest delikatny środek do mycia. Taki, który z jednak strony dokładnie oczyści, ale nie usunie całości warstwy ochronnej i pozwoli zatrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Unikaj produktów, które w składzie mają alkohol czy spirytus salicylowy. W większości przypadków nie obejdzie się bez testowania, czyli szukania do skutku takiego żelu, który zapewni dobre oczyszczenie strefy T, ale nie spowoduje zbytniego przesuszenia policzków.
Skóra wrażliwa – środek do mycia twarzy nie zawierający ciężkich substancji zapachowych oraz dodatków. Skład powinien być możliwie jak najkrótszy. Jeśli masz skłonność do alergii szukaj produktu z naturalnymi składnikami. Produkt powinien być delikatny, nie podrażniający i nie powodujący przesuszenia. W składnikach szukaj wyciągów z roślin łagodzących dolegliwości takich jak zielona herbata, aloes, rumianek czy polifenole, czyli metabolity roślinne o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym występujące na przykład w pestkach winogron.
Jak:
Zwilż twarz letnią wodą, ważne aby stosować letnią, a nie gorącą wodę, która może powodować nadmierne wysuszenie. Gorąca woda drastycznie usuwa ze skóry warstwę naturalnych olejków odpowiedzialnych za utrzymanie nawilżenia skóry. Nałóż na palce ilość żelu odpowiadającą wielkości orzecha laskowego. Wmasuj opuszkami palców w skórę, docierając do każdego miejsca twarzy oraz szyi, uważając na oczy. Spłucz dokładnie ciepłą wodą. Wytrzyj skórę przykładając do twarzy papierowy lub bawełniany ręcznik przeznaczony tylko do wycierania twarzy. Zastosuj krem nawilżający.
Uwaga: nie myj skóry zbyt agresywnie oraz nie trzyj jej ręcznikiem zbyt mocno, bo może to spowodować podrażnienia, zaczerwienienia lub nadmierną produkcję sebum. Nie stosuj gąbki do mycia, bo możesz zbytnio podrażnić cerę. Dodatkowo gąbka gromadzi bakterie, które przeniesione na twarz mogą powodować wypryski.
Częstotliwość:
Rano i wieczorem oraz gdy twarz się spoci, na przykład po treningu.
Korzyści:
Skóra wygląda promiennie i zdrowo.
Produkty kosmetyczne mają dobrze przygotowany grunt do działania.
Lepsze nawilżenie skóry, oraz idąca za tym kontrola i eliminacja wytwarzania nadmiaru sebum.
Utrzymanie odpowiedniego rozmiaru porów skóry dzięki usuwaniu z nich zanieczyszczeń.
Peeling
Po co:
Usunięcie martwego naskórka i zanieczyszczeń blokujących pory. Wygładzenie, oczyszczenie głębszej warstwy skóry. Naskórek całkowicie regeneruje się w ciągu około dwóch do trzech tygodni, ale nie zawsze oznacza to, że martwe komórki automatycznie znikają z powierzchni skóry. Możliwości regeneracji skóry maleją również z wiekiem. Nagromadzony martwy naskórek blokuje prawidłową pracę porów, skóra wygląda na szarą, działanie oraz wnikanie składników odżywczych z pozostałych kosmetyków jest mniej skuteczne.
Czym:
Skóra tłusta i mieszana – ponieważ często towarzyszą jej wypryski i trądzik najskuteczniejszy będzie peeling gruboziarnisty.
Skóra sucha i wrażliwa – skóra jest cienka i delikatna dlatego w tym przypadku polecamy peeling enzymatyczny. Peeling enzymatyczny wykorzystuje enzymy występujące głównie w owocach, które powodują przyspieszenie reakcji zachodzących w komórkach. W przypadku peelingu enzymy te powodują szybsze złuszczanie naskórka, ale działają w bezpieczny sposób. Peeling enzymatyczny stosuje się w formie maski, nie wymaga mechanicznego tarcia. Peeling enzymatyczny polecamy wykonać samodzielnie w domu. Można do tego celu wykorzystać cytrusy, takie jak ananas, papaja, mango czy kiwi z naturalnymi dodatkami.
Przepis na peeling enzymatyczny z ananasa i płatków owsianych: trzy plastry obranego ananasa zblenduj na papkę, dodaj dwie łyżki zmielonych płatków owsianych oraz łyżeczkę miodu lub oleju migdałowego. Wymieszaj i nakładaj na twarz.
Jak:
Zwilż twarz letnią wodą.
W przypadku peelingu gruboziarnistego – nałóż na palce ilość peelingu odpowiadającą wielkości orzecha laskowego. Masuj delikatnie palcami skórę twarzy i szyi omijając okolice oczu oraz oczodoły ponieważ skóra jest tam bardzo cienka. Spłucz chłodną wodą, która zamknie pory. Osusz przykładając do skóry papierowy lub bawełniany ręcznik do wycierania twarzy. Zastosuj krem nawilżający.
W przypadku peelingu enzymatycznego – nałóż peeling równomiernie na twarz, odczekaj kilka minut, po czy zmyj twarz przy użyciu letniej wody. Osusz skórę papierowym lub bawełnianym ręcznikiem do wycierania twarzy. Nałóż krem nawilżający.
Uwaga: Nie trzyj skóry impulsywnie, nie naciskaj zbyt mocno gdyż może to spowodować podrażnienie w przypadku cer suchych lub nadmierne wydzielanie sebum w przypadku cer tłustych i mieszanych. Po peelingu skóra może być lekko zaczerwieniona co spowodowane jest tym, że peeling pobudza krążenie, ale stan ten po kilkunastu minutach wraca do normy.
Częstotliwość:
Raz w tygodniu (skóra tłusta lub mieszana).
Co dwa tygodnie (skóra sucha i wrażliwa).
Korzyści:
Usuwa martwe komórki, zanieczyszczenia, drobne wypryski.
Natychmiast wygładza skórę i dzięki poprawie mikrokrążenia dodaje jej zdrowego wyglądu.
Wspomaga działanie innych kosmetyków, dzięki temu, że usuwa warstwę skóry, która stoi na przeszkodzie efektywnemu przyjmowaniu składników odżywczych.
W przypadku cery tłustej, reguluje wydzielanie sebum i wspomaga regenerację skóry podatnej na wypryski.
W przypadku cery suchej, usuwa wysuszony martwy, nieestetycznie wyglądający naskórek.
Zastosowany bezpośrednio przed goleniem unosi i zmiękcza włosy ułatwiając cały proces. Dzięki usunięciu zrogowaciałej warstwy naskórka umożliwia bliższy kontakt maszynki ze skórą powodując dokładniejsze golenie.
Tonik do twarzy
Po co:
Tonik przywraca skórze odpowiednie pH*. Właściwy odczyn pH dla skóry wynosi od 3,5 do 5, czyli powinien być kwaśny. U mężczyzn naturalne pH jest niższe niż u kobiet. Zmienione pH skóry łączone jest z problemami dermatologicznymi, takimi jak trądzik, infekcje, stany zapalne. Tonik nie jest produktem, który służy stricte do usuwania makijażu, chociaż jest kosmetykiem, który dodatkowo pomaga oczyścić skórę i przygotować ją do nałożenia kremu.
Niektóre kosmetyki do mycia twarzy, szczególnie mydła, szampon, żel pod prysznic, oraz czynniki zewnętrzne zmieniają znacząco pH skóry. Woda wodociągowa, ma odczyn pH około 8 i może zmienić pH skóry nawet na kilka godzin. Zasadowe, czyli zbyt wysokie pH ułatwia rozprzestrzeniania się bakterii, utrudnia złuszczanie, gojenie się ran, może powodować stany zapalne, wypryski. Dlatego ważne jest, aby poprzez zastosowanie toniku przywrócić skórze właściwy, czyli niski i kwaśny poziom pH. Dzięki właściwemu pH skóra będzie lepiej wchłaniała składniki odżywcze z kosmetyków.
*pH to miara stopnia kwasowości danego roztworu, przyjmuje przedział od 0 do 14. Roztwór od 0 do 7 jest kwaśny, a od 7 do14 jest zasadowy.
Czym:
Skóra tłusta i mieszana – tonik powinien mieć właściwości antybakteryjne i odkażające. Szukaj toniku zawierającego wyciąg z zielonej herbaty lub rumianku, które walczą z bakteriami i łagodzą stany zapalne. Zawartość aloesu złagodzi łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, a witamina E zapewni odpowiednie nawilżenie.
Skóra sucha i wrażliwa – tonik nie powinien zawierać alkoholu oraz powinien być bardzo delikatny, polecamy samodzielnie zrobić taki tonik w domu. Działanie zmiękczające, łagodzące i odżywiające zapewni tonik ryżowy.
Przepis na tonik ryżowy: Pół szklanki ryżu wsyp na sitko i przepłucz pod wodą, przełóż do miski i zalej przegotowaną, wystudzoną wodą na 2-3 cm nad poziom ryżu. Odstaw na 15 minut, od czasu do czasu zmieszaj. Odcedź i przelej do butelki, którą najlepiej przechowywać w lodówce do 5 dni. Nakładaj na twarz przy pomocy wacika.
Jak:
Tonik stosuj po myciu twarzy, ale przed nałożeniem kremu. Oczyść skórę przy użyciu żelu do mycia twarzy. Delikatnie osusz twarz i przy użyciu bawełnianego wacika kosmetycznego nałóż tonik na całą twarz (omijając okolicę oczu), oraz szyję, poczekaj chwilę, aż się wchłonie. Następnie na tak przygotowaną skórę nałóż krem nawilżający.
Częstotliwość:
Rano i wieczorem, po każdym myciu cery.
Korzyści:
Skóra jest dobrze przygotowana na przyjęcie składników odżywczych z innych kosmetyków (krem do twarzy).
Doprowadza skórę do właściwego, naturalnego poziomu pH, który stanowi płaszcz ochronny przed bakteriami, promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami ze środowiska.
Stanowi dodatkowe oczyszczenie i usuwa ewentualne pozostałości środków myjących.
Odświeża i orzeźwia skórę.
Maska do twarzy
Po co:
Maska może spełniać wiele funkcji, W zależności od składników może mieć działanie oczyszczające, odmładzające, nawilżające, złuszczające, relaksujące. Maski najczęściej mają formę gęstego kremu, który nakłada się na twarz przy użyciu palców. Plusem maski jest to, że błyskawicznie pozwala osiągnąć pożądany efekt. Dzięki temu, że ma bogaty skład i wyższe stężenie składników odżywczych, rezultaty jej stosowania widoczne są o wiele szybciej. Maska jest bardzo skutecznym sposobem na dostarczenie składników do głębszych warstw skóry.
Czym:
Skóra tłusta – stosuj maskę oczyszczającą, złuszczającą lub nawilżającą. Maska, która ma w sobie glinki lub/oraz kwasy będzie działała oczyszczająco na głębsze partie naskórka, dodatkowo kwasy delikatnie złuszczają zrogowaciały naskórek.
Skóra sucha – stosuj maski głęboko nawilżające. Możesz wykorzystać do tego maski przygotowane w domu z użyciem miodu, jogurtu naturalnego lub płatków owsianych.
Skóra mieszania – należy zastosować maskę, która odżywi suche partie twarzy i jednocześnie wspomoże redukcję sebum w strefie T (czoło, nos broda). Dlatego najbezpieczniejsze będą rozwiązania naturalne, a jednym z nich może być maska ze startego jabłka połączonego z jogurtem naturalnym i łyżką miodu, nałożona na twarz na 20 minut.
Skóra wrażliwa – najodpowiedniejsza będzie maska nawilżająca oraz łagodząca. Szukaj produktów z takimi składnikami jak awokado czy aloes.
Jak:
Oczyść skórę przy użyciu wody i delikatnego środka do mycia twarzy. Stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu produktu. Generalna zasada polega na nałożeniu cienkiej warstwy kosmetyku na twarz oraz szyję i odczekaniu 10-15 minut. Po tym czasie produkt należy zmyć, osuszyć twarz i zastosować krem nawilżający.
Częstotliwość:
Dla cery tłustej – maska oczyszczająca lub nawilżająca raz lub dwa razy w tygodniu, maska złuszczająca – raz w tygodniu.
Dla pozostałych cer wystarczające będzie stosowanie maski raz w tygodniu.
Korzyści:
Szybkie dostarczenie do cery składników odżywczych.
Efekty i poprawa stanu cery widoczne są od razu.
Skuteczne uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry.
Krem pod oczy – skóra wokół oczu
Po co:
Skóra wokół oczu jest kilkakrotnie cieńsza niż skóra na pozostałych partiach twarzy. Jest także mniej nawilżona, ponieważ znajduje się tam mało gruczołów łojowych oraz praktycznie nie ma tkanki tłuszczowej. Dodatkowo w skórze wokół oczu występuje mniejsze krążenie krwi, przez co produkty przemiany materii nie przemieszczają się do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w tkance skórnej tworząc worki pod oczami. Mniejsze nawilżenie powoduje, że skóra wokół oczu szybciej się starzeje i szybciej tworzą się na niej zmarszczki. Również często widać cienie, których powstawanie można wiązać z brakiem odpowiedniej ilości snu, złą dietą, spożywaniem zbyt dużej ilości kawy, alkoholu lub chorobami i zbyt dużym stresem.
Czym:
Należy stosować krem przeznaczony do pielęgnacji oczu. Na rynku dostępne są produkty w formie żelu, lub kremu. Krem z zawartością naturalnych wyciągów roślinnych zminimalizuje obrzęki, zwiększy krążenie krwi, nawilży oraz zahamuje procesy starzenia. W przypadku ceni pod oczami należy znaleźć, a następnie wyeliminować przyczynę ich powstawania, można wspomagająco zastosować krem z zawartością składników rozjaśniających lub korektor pod oczy.
Jak:
Nanieś krem pod oczy na skórę górnej i dolnej powieki. Następnie delikatnie, nie powodując rozciągania skóry wklep krem opuszkami palców.
Częstotliwość:
Rano i wieczorem, po oczyszczeniu skóry.
Korzyści:
Nawilżenie skóry wokół oczu powoduje wolniejsze starzenie oraz wolniejsze powstawanie zmarszczek.
Pobudzenie krążenie krwi (również dzięki „wklepywaniu” kremu) zmniejsza obrzęki.
Krem pod oczy w którego składzie znajduje się witamina C zmniejsza sińce pod oczami.
Krem do twarzy dla cery tłustej
Po co:
Głownie po to, żeby nawilżyć cerę tłustą. Mogłoby się wydawać, że taka cera nie wymaga nawilżania, ponieważ wyposażona w aktywne gruczoły łojowe powinna być w stanie nawilżyć się sama. Jednakże nieodpowiednie kosmetyki, mycie twarzy w zbyt gorącej wodzie, picie niedostatecznej ilości wody, zła dieta, wszystko to może powodować wysuszanie cery. Jeśli poziom nawilżenia zostanie zaburzony, skóra będzie przesuszona i ubytek ten nie zostanie uzupełniony poprzez odpowiedni krem, dojdzie do nadmiernego wydzielania sebum. W ten sposób skóra będzie chciała nadrobić braki. Nawilżanie jest szczególnie istotne jeśli po myciu twarzy twoja skóra jest napięta czy ściągnięta. Oznacza to, że środek do mycia, którego używasz jest zbyt agresywny lub myjesz twarz przy użyciu zbyt ciepłej wodzy.
Czym:
Krem do cery tłustej powinien ją nawilżać, ale nie może być zbyt ciężki, gdyż może to spowodować zatykanie porów i powstawanie wyprysków. Można stosować także krem nawilżająco matujący, który dodatkowo zahamuje wytwarzanie sebum. W składzie kremu do cery tłustej powinny znaleźć się szybko wchłaniające się oleje, czyli olej z pestek moreli, czarnuszki, orzechów laskowych oraz wyciągi z ziół, które mają działanie przeciwzapalne, czyli oczar wirginijski, czarny bez, krwawnik.
Jak:
Oczyść twarz przy użyciu delikatnego środka do mycia, osusz ręcznikiem przeznaczonym do twarzy. Może być to ręcznik papierowy lub bawełniany. Przetrzyj twarz tonikiem, który doprowadzi skórę twarzy do odpowiedniego poziomu pH. Następnie nałóż krem nawilżający lub nawilżająco matujący. Najlepiej jeśli zamiast wcierać go w twarz delikatnie go wklepiesz, przez co unikniesz niepotrzebnego naciągania skóry.
Pamiętaj – w ciągu dnia unikaj dotykania twarzy rękoma oraz pij dużo wody mineralnej.
Częstotliwość:
Rano i wieczorem, po każdym myciu twarzy.
Korzyści:
Skóra będzie odpowiednio nawilżona przez co zmniejszy się produkcja sebum.
Krem do twarzy dla cery suchej
Po co:
Cera sucha charakteryzuje się obniżoną zdolnością wiązania i zatrzymywania wody w naskórku, dlatego też niezbędne jest uzupełnianie tych braków. Dbanie o cerę suchą nie sprowadza się jedynie do stosowania kremu, niezbędna jest między innymi również odpowiednia dieta, która bogata jest w warzywa i owoce oraz picie dużej ilości wody. Ale niewątpliwie dobrze dobrany kosmetyk pomoże w utrzymaniu suchej skóry w dobrym stanie. Sucha skóra charakteryzuje się tym, że szybciej tworzą się na niej zmarszczki, nawilżanie spowalnia również proces starzenia.
Czym:
Krem dla cery suchej powinien być gęsty, odpowiednio tłusty, tak aby uniemożliwiał ucieczkę wody z naskórka, powinien również łagodzić podrażnienia oraz eliminować swędzenie. Dobrze jeśli zawiera takie składniki jak bogate w witaminę A i E oleje, masło shea, olej z awokado, olejek jojoba, wyciągi z ziół takich jak nagietek, rumianek, len.
Jak:
Oczyść skórę, i delikatni osusz ją ręcznikiem. Możesz zastosować delikatny tonik przeznaczony do cery suchej lub wrażliwej. Nanieś krem na twarz i wklep go w skórę, aż się wchłonie. Pamiętaj również o stosowaniu kremu chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Częstotliwość:
Rano i wieczorem, po każdym oczyszczaniu twarzy.
Korzyści:
Skóra nawilżona, wolniej się starzeje.
Krem do twarzy dla cery mieszanej
Po co:
Cera mieszana, czyli tłusta w strefie T (czoło, nos, broda) oraz sucha na policzkach jest dość trudna w pielęgnacji. Jeśli masz taką cerę to tak naprawdę masz dwa rodzaje cery, które wymagają odpowiedniego, ale różnego działania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków nawilżysz suche policzki, oraz wyeliminujesz błyszczenie na czole, nosie, brodzie.
Czym:
W przypadku cery mieszanej polecamy przede wszystkim krem nawilżający, gdyż cera mieszana tak jak każda inna wymaga dokładnego nawilżenia. Niestety nie obejdzie się bez testów i szukania odpowiedniego kosmetyku metodą prób i błędów. Być może w Twoim przypadku konieczne będzie zastosowanie dwóch rodzajów kosmetyku. Na policzki cięższy krem nawilżający, a na samą strefę T krem nawilżająco – matujący, który zminimalizuje produkcję sebum.
Jak:
Oczyść twarz przy użyciu delikatnego żelu do mycia i letniej wody. Osusz ręcznikiem, nie trzyj. Możesz przemyć twarz delikatnym tonikiem, koniecznie bez zawartości alkoholu. Następnie nałóż krem nawilżający na całą twarz delikatnie go wklepując. Jeśli potrzebujesz zmatowić strefę T wykorzystaj krem z właściwościami matującymi.
Częstotliwość:
Rano i wieczorem, po każdym myciu twarzy.
Korzyści:
Cera jest nawilżona, co złagodzi ściągnięcie na policzkach, oraz zminimalizuje produkcję sebum w strefie T.
Krem do twarzy dla cery wrażliwej
Czym:
Do cery wrażliwej stosuj krem, który ma krótką listę składników. Unikaj dodatków zapachowych, barwników, które mogą powodować podrażnienia. W kremie szukaj składników odpowiednich dla cer wrażliwych, będą to:
Jak:
Oczyść skórę, i delikatni osusz ją ręcznikiem. Możesz zastosować delikatny tonik przeznaczony do cery suchej lub wrażliwej. Nanieś krem na twarz i wklep go w skórę, aż się wchłonie. Pamiętaj również o stosowaniu kremu chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Częstotliwość:
Rano i wieczorem, po każdym myciu twarzy.
Korzyści:
Skóra będzie nawilżona, odpowiednio dobrany krem może działać kojąco i złagodzić podrażnienia.
Pomadka do ust
Po co:
Skóra ust jest bardzo delikatna i cienka, łatwo reaguje na zimno, mróz, duże nasłonecznienie oraz suche środowisko, które występuje w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w samochodzie. Ma bardzo mało gruczołów łojowych przez co nie ma naturalnego nawilżenia, brak jest także melaniny, która chroni przed promieniowaniem UV. Za czerwoną barwę odpowiadają naczynia krwionośne, które prześwitują przez cienki naskórek.
Czym:
Najwygodniejsza jest pomadka w sztyfcie, ale są też pomadki w pojemniczkach, które nakłada się palcem. Wybieraj pomadki bez zawartości wody, która po nałożeniu na usta zimą może zamarzać na mrozie. Szukaj składników nawilżających, takich jak: olej kokosowy, masło shea, aloes.
Jak:
Nanieś produkt bezpośrednio na usta. Niektóre kosmetyki nakłada się na usta przy pomocy opuszka palca.
Częstotliwość:
Zawsze wtedy gdy przebywasz na zewnątrz, szczególnie zimą. Zawsze kiedy poczujesz, że Twoje usta są spierzchnięte i suche. Staraj się unikać oblizywania ust, co spowoduje krótkotrwałą ulgę. Zamiast tego sięgnij po pomadkę.
Korzyści:
Usta są nawilżone i gładkie, nie ma białego łuszczącego się naskórka.
Większość pomadek zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV.
Na zakończenie rada FaceMana:
Wiemy, że wszystko co nowe może budzić lekki niepokój, a może nawet niechęć. Ale jeśli chciałbyś o siebie odpowiednio zadbać, to kluczem do sukcesu jest:
- poznanie swoich potrzeb, poprzez…
- określenie rodzaju cery i
- wybór właściwego kosmetyku.
Dla początkujących polecamy metodę małych kroków. Czyli zamiast zastawiać półkę w łazience wieloma butelkami, zaopatrz się w jeden dobry krem do twarzy i wyrób sobie nawyk jego stosowania. Zobaczysz efekty, prawdopodobnie będziesz chciał więcej.